Πειράματα Βιολογίας στο ΓΕΛ Ευηνοχωρίου

Την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, δράση στο εργαστήριο Φυσικών Επιστημών με αντικείμενο το μάθημα της Βιολογίας με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού του 2ου ΓΕΛ Μεσολογγίου Παστρουμά Ζωής ΠΕ04.04 – Βιολόγου.

Η δράση υλοποιήθηκε σε δύο στάδια. Στο πρώτο μέρος η κα Ζωή Παστρουμά επιμόρφωσε τους εκπαιδευτικούς του ΓΕΛ Ευηνοχωρίου Μπίτσιου Αντωνία ΠΕ04.01 και Κοκόλη Στυλιάνη ΠΕ04.02 στις αρχές λειτουργίας του μικροσκοπίου και σε πειράματα Βιολογίας.

Στο δεύτερο μέρος συμμετείχαν οι μαθητές/τριες της Α΄ και Γ΄ τάξης, οι οποίοι χωρίστηκαν σε ομάδες και με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών παρατήρησαν στο μικροσκόπιο μόνιμα παρασκευάσματα (καρυότυπο, φάσεις μίτωσης) και έφτιαξαν νωπά παρασκευάσματα από απλά υλικά όπως κρεμμύδι και φύλλα, τα οποία στη συνέχεια παρατήρησαν.

Τέλος η κα Παστρουμά με απλά υλικά που συνέλεξαν οι μαθητές προχώρησε στην εκτέλεση πειράματος απομόνωσης DNA.

Αφήστε ένα σχόλιο